هواپیما – مسطح شارلیز ترون امریکایی سینمایی

هواپیما – مسطح: شارلیز ترون امریکایی سینمایی بازیگران سینمای دوربین بازیگر امریکا پروژه پاریس سینما

گت بلاگز اخبار گوناگون تصاویر) + ۷ پدیده‌ی عجیب در اقیانوس‌ها (

پدیده‌های عجیب و شگفت‌انگیزی در دنیا در حال رخ دادن است که احساساتی همچون وحشت و دلبستگی در ما ایجاد می‌کنند و در این بین پدیده‌های خاص اقیانوس‌ها جزو شگفت‌انگی

تصاویر) + ۷ پدیده‌ی عجیب در اقیانوس‌ها (

۷ پدیده ی عجیب در اقیانوس ها (+تصاویر)

عبارات مهم : گرداب

پدیده های عجیب و شگفت انگیزی در دنیا در حال رخ دادن است که احساساتی همچون وحشت و دلبستگی در ما ایجاد می کنند و در این بین پدیده های خاص اقیانوس ها جزو شگفت انگیزترین هاست.

به گزارش فارس، انسان در مواجهه با اقیانوس دو نوع احساس متفاوت را تجربه می کند. یا شدیدا دلبسته آن شده است یا با احساسی از وحشت سکوت می کند.

براساس گزارش سایت «the10mostknown»، اگر به بطن ماجرا توجه کنیم در بعد هر کدام از اتفاقات در اقیانوس منطق و دلیلی نهفته هست. حال در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

تصاویر) + ۷ پدیده‌ی عجیب در اقیانوس‌ها (

۱- جزر و مد سرخ رنگ

پدیده عجیب و شگفت انگیز جریان جزرو مدی سرخ که به نام شکوفه جلبکی نیز آشنا می شود زمانی رخ می دهد که جلبک های موجود در رودخانه ها، دریا یا آب های سرد دیگر به سمت خطوط ساحلی یورش برده و باعث می شوند رنگ آب به علت تجمع آن ها عوض کردن کند. این اتفاق به خاص در آب های ساحلی رخ می دهد. اگر چه زیاد آن را به نام جریان جزر و مدی سرخ می شناسند ولی دارای تنوع رنگ بوده و به رنگ هایی همچون نارنجی، قهوه ای و حتی سبز هم دیده شده است هست. این نوع جلبک ها به نام فیتوپلانتون دارای رنگ دانه های فتوسنتزی هستند.

پدیده‌های عجیب و شگفت‌انگیزی در دنیا در حال رخ دادن است که احساساتی همچون وحشت و دلبستگی در ما ایجاد می‌کنند و در این بین پدیده‌های خاص اقیانوس‌ها جزو شگفت‌انگی

۲- گرداب غول آسا

این پدیده بسیار بزرگ و قدرتمند بوده و ناشی از حرکات چرخشی و پیچشی حجم قابل توجهی از آب هست. این اتفاق دو بار در روز در غربی ترین ناحیه دریای نروژ و در سواحل شمال غرب این کشور رخ می دهد. ارتفاع آب درون گرداب تقریبا ده متر پایین تر از سطح آب دریا در حالت عادی هست. این گرداب بسیار نیرومند بوده و قدرتی ده برابر جریان های معمولی اقیانوسی دارد. هر سه ماه یک بار مسیر حرکت آب این گرداب عوض کردن کرده و برعکس می شود.

۳- گل های یخی (آب شور یخزده)

تصاویر) + ۷ پدیده‌ی عجیب در اقیانوس‌ها (

این گل ها در اصل اشکالی از کریستال های یخی هستند که روی سطح دریاها و لایه های نازک یخ مشاهده شده است و در مرز بین هوا و آب دریا به وجود می آیند. این پدیده اغلب زمانی رخ می دهد که هوا در مقایسه با سطح دریا سردتر باشد. بر اساس تحقیقاتی مشخص شده است که تعداد قابل توجهی باکتری در این اشکال یخ زده زندگی می کنند. گفته می شود که اگر روزی با این گل ها روبرو شدید بدانید که وارد قلمرویی جادویی شده است اید.

۴- دریای شیطان

پدیده‌های عجیب و شگفت‌انگیزی در دنیا در حال رخ دادن است که احساساتی همچون وحشت و دلبستگی در ما ایجاد می‌کنند و در این بین پدیده‌های خاص اقیانوس‌ها جزو شگفت‌انگی

براساس گزارش «گجت نیوز»، دریای شیطان ناحیه ای است در اقیانوس آرام و تقریبا در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر توکیو، ژاپن قرار گرفته هست. ولی چه چیزی باعث شگفتی ساز بودن این منطقه شده است است؟ جدا از این که نشانه ای از این ناحیه روی هیچ نقشه ای نیست مجموعه اتفاقاتی که در این ناحیه رخ می دهد باعث شده است که این نام عجیب به آن داده شود. از جمله این رویدادها می توان به مواردی از جمله اینکه هیچ موجود زنده دریایی در این ناحیه زندگی نمی کند، طوفان های متعددی دائما در این ناحیه روی می دهند که یک باره شروع شده است و خیلی ناگهانی خاتمه می پذیرند اشاره کرد.

علاوه بر این ۹ کشتی ماهی گیری که در اطراف این ناحیه در حرکت بودند طی سال های گذشته به نحوه مرموزی ناپدید شدند. در کنار این ها بستر اقیانوس در این قسمت دائما در حال حرکت و تغیر شکل است به طوری که جزایر آتش فشانی یک باره ظاهر شده است و خیلی سریع نیز ناپدید می شوند گویی که هیچ گاه وجود خارجی نداشتند.

تصاویر) + ۷ پدیده‌ی عجیب در اقیانوس‌ها (

۵- ملاقات دریای شمال و دریای بالتیک

این پدیده بسیار نادر و عجیب عموما زمانی رخ می دهد که دریاها به یکدیگر پیوسته یا به هم نزدیک می شوند. تنها در شهر کوچکی در منطقه اسکاگن در شمالی ترین نقطه کشور دانمارک است که می توان این پدیده را از نزدیک مشاهده کرد.

این همان چیزی است که در قرآن آمده است:

سوره مبارکه الرحمن

… مرج الْبحْریْن یلْتقیان (۱۹) بیْنهما برْزخٌ لا یبْغیان (۲۰) فبأی آلاء ربکما تکذبان (۲۱) یخْرج منْهما اللؤْلؤ و الْمرْجان (۲۲)

(۱۹)٫ دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.(۲۰)٫ ولی میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.(۲۱)٫ بعد کدامین نعمت هاى پروردگارتان را انکار می کنید؟(۲۲)٫ از آن دو، مروارید و مرجان خارج می شود.

۶- شکوفه های شب تاب

پدیده عجیب و در عین حال مسحور کننده ای که در اقیانوس رخ می دهد و معمولا به ندرت دیده می شود ایجاد شکوفه های درخشان و شب تاب هست. این جریان اغلب زمانی رخ می دهد که حجم قابل توجهی از پلانکتون ها به وسیله موجی واحد شسته شده است و به ساحل برده می شوند. این گونه از پلانکتون ها به علت وجود رنگ دانه های فتوسنتزی خاص به طور طبیعی می درخشند. این ارگانیسم ها معمولا زمانی که در معرض شرایط استرس زا قرار می گیرند از خود نور ساطع می کنند. جریان های سریع یا تلاطم آب و برخورد با ساحل از مواردی است که باعث ساطع شدن نور از این پلانکتون ها می شود.

۷- برینیکلز

دیگر رخداد مرموز و عجیبی که بویژه در اقیانوس های منجمد شمالی و جنوبی دیده می شود برینیکلز (استالاکتیت یخی) هست. نام این پدیده از ترکیب دو کلمه Brine به معنی آب شور و Icicle به معنای قندیل به وجود آمده هست.

اما واقعا چه چیز باعث ایجاد این پدیده می شود؟

دیگر رخداد مرموز و عجیبی که بویژه در اقیانوس های منجمد شمالی و جنوبی دیده می شود برینیکلز (استالاکتیت یخی) هست. نام این پدیده از ترکیب دو کلمه Brine به معنی آب شور و Icicle به معنای قندیل به وجود آمده است.

معمولا زمانی که جریانی یخ زده از آبی بسیار شور که دارای چگالی به مراتب بالاتر از آب دریاست ایجاد می شود به دنبالش شاهد برینکلز خواهیم بود. به علت همین اختلاف غلظت، آب شور در قسمت تحتانی آب معمولی دریا قرار می گیرد. به علت سردی بی نهایت این جریان شور آب هایی که در اطراف آن قرار دارند منجمد می شوند. در نتیجه در اطراف آن غلافی یخی ایجاد شده است که مثل لوله ای از یخ دیده می شود که به آن برینیکل گفته می شود. هنگامی که که این غلاف و جریان یخی در تماس با کف اقیانوس قرار می گیرد در مسیر حرکتش هر چیز زنده را از میان می برد.

واژه های کلیدی: گرداب | دریایی | اقیانوس | اقیانوس | اخبار گوناگون

تصاویر) + ۷ پدیده‌ی عجیب در اقیانوس‌ها (

تصاویر) + ۷ پدیده‌ی عجیب در اقیانوس‌ها (

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz